invitro.jpg

Nakładem Wydawnictwa JEDNOŚĆ ukazał sie podręcznik bioetyczny przygotowany pod patroantem księdza arcybiskupa Henryka Franciszka Hosera, a pod redakcją ks. prof. Jacka Grzybowskiego i ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier. Książkę zaprezentowano w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w piątek, 1 grudnia 2017 roku.

Spis treści

 

Relacja na żywo:

http://www.salvetv.pl/multimedia/nasze-transmisje/6682/wobec-in-vitro-genetyczne-moralne-filozoficzne-i-prawne-aspekty

https://www.youtube.com/watch?v=JSQtODJSDA0

 

Przekazy pisemne:

https://ekai.pl/wobec-in-vitro-zaprezentowano-nowatorski-podrecznik/

https://gosc.pl/doc/4348504.Naukowcy-o-in-vitro-nowa-ksiazka

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/czym-jest-in-vitro-w-warszawie-zaprezentowano-nowatorski-podrecznik/leqc3m1

http://www.rp.pl/Kosciol/171209843-Episkopat-wypuszcza-podrecznik-o-in-vitro.html

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1089040,abp-hoser-przekaz-dotyczacy-in-vitro-jest-uproszczony-i-manipulowany.html 

https://www.tvp.info/35040184/eksperci-episkopatu-o-in-vitro-zaprezentowano-nowatorski-podrecznik

http://wiadomosci.com/kep-ksiazka-wobec-in-vitro/

http://franciszkanska3.pl/aktualnosci/ksiazka-wobec-in-vitro-pod-patronatem-zespolu-ekspertow-kep-ds-bioetycznych

http://niezalezna.pl/210238-eksperci-episkopatu-o-in-vitro

http://podlasie24.pl/kraj/kosciol/ksiazka-wobec-in-vitro-pod-patronatem-zespolu-ekspertow-kep-ds.-bioetycznych-23821.html

https://wpolityce.pl/kosciol/369789-arcybiskup-hoser-przekaz-dotyczacy-in-vitro-jest-uproszczony-i-manipulowany-konieczne-jest-calosciowe-ujecie

http://prawy.pl/61875-ksiazka-wobec-in-vitro-pod-patronatem-zespolu-ekspertow-kep-ds-bioetycznych/

 

 

Kontekst polityczny osłabł i daje się usłyszeć głosy, których treść wcale nie zaskakuje:

https://www.tvp.info/46690979/ekspert-o-in-vitro-z-zamrozonych-jajeczek-wieszwiecej

Wciąż brakuje dyskusji i dialogu o meritum. Po personalnych atakach na arcybiskupa Henryka Hosera, który jest lekarzem, przyszła kolej na genetyka prof. Andrzeja Kochańskiego.

Patrz http://www.rp.pl/artykul/1050852.html

oraz wywiad w "Gościu Niedzielnym"

http://gosc.pl/doc/1732697.Rozmawiajmy-o-in-vitro

Dokładną informację wraz z bibliografią przyniósł komunikat Zespołu ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski z 24 czerwca 2013 roku w sprawie manipulacji informacjami naukowymi dotyczącymi procedury in vitro:

http://episkopat.pl/dokumenty/pozostale/5208.1,Komunikat_Zespolu_Ekspertow_ds_Bioetycznych

 

Przykład to oświadczenie członków Zespołu ekspertów ds. Bioetycznych KEP z 15 lipca 2013 roku w sprawie niektórych publicznych wypowiedzi ks. WOjciecha Lemańskiego:

http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x68879/empatia-ale-ignorancja-w-zakresie-bioetyki/

 

Wywiad zapowiadał dokument wydany 5 marca 2013 roku przez Konferencję Episkopatu Polski O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek:

http://episkopat.pl/dokumenty/pozostale/5066.1

po angielsku:

http://episkopat.pl/dokumenty/pozostale/5194.1,About_Bioethical_Challenges

 

Warto przeczytać:

- wywiad z prof. drem hab. Stanisławem Cebratem, genetykiem z Zakładu Genomiki Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego:

http://www.smorfland.uni.wroc.pl/uploads/Papers/wywiad2013.pdf

- wywiad z prof. drem hab. nauk medycznych Andrzejem Kochańskim, lekarzem genetykiem, specjalizującym się w neurogenetyce klinicznej, pracującym w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie:

http://ekai.pl/wydarzenia/wywiad/x64322/nie-eksperymentujmy-na-czlowieku/?print=1

- wywiad z prof. dr hab. Aliną Midro, genetykiem klinicznym, kierownikiem Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:

http://www.uwazamrze.pl/artykul/724046,986127-Trzeba-mowic-o-in-vitro.html

oraz

http://gosc.pl/doc/789715.Za-in-vitro-zaplaca-potomkowie

 

Wywiad dostępny jest pod adresem:

http://www.uwazamrze.pl/artykul/724081,979246-In-vitro-niczego-nie-zalatwia.html

 

Rozmowa w "Faktach po faktach" tvn24 w dniu 24 lurego 2013 r.
http://faktypofaktach.tvn24.pl/ksiadz-tlumaczy-sie-ze-slow-o-bruzdach-na-twarzach-dzieci-z-in-vitro,308229.html


Wywiad Mazurka: „Miedzy nami a feministkami”

http://www.rp.pl/artykul/985798-Miedzy-nami-feministkami.html

 

Odpowiedź "Ojcu dziecka z in vitro" opublikowana na gazeta.pl w piątek 22 lutego 2013 r.:

 

Warszawa, 22 lutego 2013 r.

Szanowny Panie!

Opublikował Pan ma portalu gazeta.pl dnia 19 lutego 2013 r. list do mnie, w którym wielokrotnie próbował mnie obrazić i określił Pan mnie epitetami, na które nie zasłużyłem. Rozumiem, że list ten jest wyrazem Pańskich emocji, ale skoro przyznał się Pan do wyższego wykształcenia ufam, że zechce się zapoznać z moimi racjami.

Pański sprzeciw wywołał następujący fragment mojej wypowiedzi dla tygodnika Uważam Rze: „Są tacy lekarze, którzy po pierwszym spojrzeniu na twarz dziecka, wiedzą już, że zostało poczęte z in vitro. Bo ma dodatkową bruzdę, która jest charakterystyczna właśnie dla pewnego zespołu wad genetycznych”. Mniejsza, że dwa zdania wyrwane z kontekstu, bo wypowiedziane przy omawianiu kolejnych zespołów wad genetycznych, i z literówką. Zarzucił mi Pan, że moja opinia nie jest w wywiadzie poparta odniesieniem do żadnych konkretnych badań naukowych. Jednak wywiad to zapis rozmowy, a nie publikacja naukowa i w zasadzie nie opatruje się go przypisami. Mój pogląd opiera się na publikacjach, z których ostatnie chyba, a nadto łatwo dostępne i w języku polskim to Aliny Midro, Wybrane zaburzenia genetyczne u dzieci wynikające z zastosowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w Otoczmy troską życie. Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Białymstoku w dniach 14-15 października 2011 roku, s. 83-93 (wraz z literaturą przedmiotu), a także Człowiek Przejrzysty Stanisława i Marioli Cebratów, Wyd. Kubajak, Kraków 2012. Ponadto znam lekarzy, którzy to zdanie podzielają. Nieuprzedzeni o zagrożeniach rodzice są przekonani, że dziecko jest zdrowe i będą walczyć o dobry wizerunek ich dzieci, co rozumiem. Znikoma wiedza o schorzeniach genetycznych i ich skutkach dotykających w różnym wieku dzieci i dorosłych być może wpływa na agresywne postawy. Warto więc na ten temat dyskutować. Zresztą wiedza ta należy się zwłaszcza tym, którzy rozważają poddanie się procedurze in vitro.

Zarzuca mi Pan, że obrażam Pańskie dziecko. Spieszę Pana zapewnić, że Kościół i ja sam z równym szacunkiem podchodzimy do każdego człowieka bez względu na to, czy począł się z gwałtu, z in vitro, czy z naturalnego aktu miłości małżonków. Nie piętnuję również osób dotkniętych bezpłodnością, ale mam prawo uważać, że in vitro jest metodą niegodziwą i chętnie o tym z Panem porozmawiam.

Pisze Pan, że żyje nadzieją spotkania się ze mną i wykrzyczenia mi w twarz swojego oburzenia. Chętnie spotkam się z Panem, jeżeli jest Pan w stanie podjąć spokojną rozmowę. Wzajemne przekrzykiwanie się nie ma sensu, bo żar dyskusji gasi wówczas światło prawdy. Nie jest żadną tajemnicą, że mieszkam przy kościele św. Jakuba w Warszawie, gdzie odprawiam Msze święte, głoszę kazania i spowiadam. Prowadzę również otwarte wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Uniwersytecie Warszawskim. Moje adresy mailowe są dostępne m.in. na stronie longchamps.pl. Przyzna Pan, że nietrudno się ze mną spotkać. Czekam zatem na wartościowe spotkanie z Panem.

Dla Pana i innych osób, które w jakikolwiek sposób uczestniczyły w in vitro, Kościół ma Dobrą Nowinę. Jeśli osoby te odczuwają niepokój sumienia i są gotowe spełnić warunki sakramentu pojednania, Kościół czeka z przebaczeniem. Nie ma Pan racji, kiedy pisze, że musi trzymać dzieci z daleka od Kościoła katolickiego. Zarówno Pan, jak i Pańskie dzieci, mają swoje miejsce w Kościele katolickim. Co więcej, bez Was to miejsce pozostaje puste.

Do zobaczenia!

ks. Franciszek Longchamps de Berier

 

 

Komentarz:

http://www.fronda.pl/a/lewacy-chca-zakazac-mowienia-prawdy-o-in-vitro,26418.html

Analizy medialne:

http://www.uwazamrze.pl/artykul/724046,986124-Klamstwo-in-vitro.html

http://lukaszwarzecha.salon24.pl/489278,ks-b-rier-jak-nazista-czyli-anatomia-manipulacji

http://wiadomosci.wp.pl/kat,135274,title,Lukasz-Warzecha-Jak-zniszczyc-ksiedza-echo-po-wypowiedzi-ks-Brier-o-dzieciach-z-in-vitro,wid,15371912,wiadomosc.html

 oraz

http://www.fronda.pl/a/marek-jurek-studenci-uj-i-inni-w-obronie-ks-longchamps-de-berier-przylacz-sie,26537.html?page=5&

 

 

Temat podstawowy to występowanie wad wrodzonych u dzieci poczętych za pomocą metod wspomagania: częstość wad wrodzonych jest o ok 30% większa niż w populacji, a w wartościach bezwzględnych ryzyko rośnie z 20-40 przypadków do 30-60 przypadków na 1000 urodzeń.

 Źródło: Birth defects in children conceived by in vitro fertilization and intracytoplasmic sperm injection: a meta-analysis. Wen J, Jiang J, Ding C, Dai J, Liu Y, Xia Y, Liu J, Hu Z Fertil Steril. 2012;97(6):1331

 

 

Wciąż brakuje dyskusji i dialogu o meritum. Po personalnych atakach na arcybiskupa Henryka Hosera, który jest lekarzem, przyszła kolej na genetyka prof. Andrzeja Kochańskiego.

Patrz http://www.rp.pl/artykul/1050852.html

oraz wywiad w "Gościu Niedzielnym"

http://gosc.pl/doc/1732697.Rozmawiajmy-o-in-vitro